Oddziały i poradnie
Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej

Lekarz Kierujący Oddziałem
lek. med. Małgorzata Kogut

Pielęgniarka Oddziałowa
mgr Dorota Gałązka
Numery telefonów
Sekretariat | 12 42 87 338 |
Lekarz Kierujący Oddziałem | 12 42 87 351 |
Pielęgniarka Oddziałowa | 12 42 87 349 |
Dyżurka lekarska | 12 42 87 344 |
Dyżurka pielęgniarska | 12 42 87 341 |
Fizjoterapia | 12 42 87 337 |
Lekarze - specjaliści w zakresie rehabilitacji medycznej
- lek. med. Małgorzata Kogut – Lekarz Kierujący Pododdziałem,specjalista neurolog
- lek. med. Iwona Szybiak – Samsel – specjalista neurolog, specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej
- lek. med. Jadwiga Kosowska – specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej, specjalista neurologii
Stacjonarna rehabilitacja neurologiczna skierowana jest do Pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, wymagających jednocześnie całodobowego nadzoru. Lekarz na podstawie oceny zdrowia Pacjenta, dysfunkcji narządu układu nerwowego i oceny stopnia niepełnosprawności dokonuje wyboru rodzaju rehabilitacji.
Rodzaje rehabilitacji neurologicznej:
- wczesna,
- ciężkich uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego (OUN),
- wtórna.


Skierowanie na rehabilitację neurologiczną wystawia lekarz oddziału: neurologicznego, neurochirurgicznego, urazowo-ortopedycznego, chorób wewnętrznych. W wyjątkowych przypadkach (z wyłączeniem ciężkich uszkodzeń OUN) skierowanie może wystawić lekarz poradni neurologicznej, a także – w przypadku rehabilitacji neurologicznej wtórnej – lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Rehabilitacja neurologiczna wczesna – na ten rodzaj rehabilitacji kierowani są Pacjenci w okresie do 3 miesięcy od wystąpienia ostrego incydentu mózgowego, urazu OUN lub wykonania zabiegu na OUN.
Przyjęcie na oddział następuje w drodze uzgodnień między lekarzem kierującym a lekarzem oddziału. Od chwili zakwalifikowania Pacjenta do tego rodzaju rehabilitacji do przyjęcia na właściwy oddział nie powinno upłynąć więcej niż 21 dni.
Czas trwania rehabilitacji neurologicznej wczesnej wynosi od 3 do 9 tygodni. Dalsza rehabilitacja może odbywać się w ramach rehabilitacji neurologicznej wtórnej. Kontynuacja rehabilitacji następuje w drodze decyzji Lekarza Kierującego Pododdziałęm Rehabilitacji Neurologicznej.
Rehabilitacja neurologiczna ciężkich uszkodzeń OUN – przyjęcie na oddział następuje w drodze uzgodnień między lekarzem kierującym a Lekarzem Kierującym Pododdziałęm Rehabilitacji Neurologicznej. Pacjent zakwalifikowany do rehabilitacji neurologicznej ciężkich uszkodzeń OUN powinien zostać przyjęty z oddziału kierującego.
Czas trwania rehabilitacji wynosi od 6 do 16 tygodni. Dalsza rehabilitacja może odbywać się na oddziale rehabilitacji neurologicznej wtórnej. Kontynuacja rehabilitacji następuje w drodze decyzji Lekarza Kierującego Pododdziałęm Rehabilitacji Neurologicznej.
Rehabilitacja neurologiczna wtórna – to udzielanie świadczeń Pacjentom, którzy nie kwalifikują się do rehabilitacji neurologicznej wczesnej oraz ciężkich uszkodzeń OUN, a ze względu na stan zdrowia wymagają leczenia w warunkach stacjonarnych.
Czas trwania rehabilitacji wynosi od 3 do 6 tygodni.
- Pacjent dostarcza oryginał skierowania – osobiście, przez osoby trzecie – do sekretariatu Pododdziału Rehabilitacji Neurologicznej, lub listownie na adres Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Im. prof. Bogusława Frańczuka.
- Sekretarka medyczna/statystyk medyczny sprawdza skierowanie pod względem formalnym i przekazuje je Lekarzowi Kierującemu Pododdziałem.
- Lekarz Kierujący Pododdziałem lub lekarz przez niego wyznaczony przeprowadza kwalifikacje do przyjęcia na podstawie całości wymaganej dokumentacji i wstępnego zakwalifikowania do grupy JGP zgodnie z ustalonymi przez NFZ zasadami
- Adnotacja lekarza kwalifikującego na “skierowaniu” zawiera informacje:
- Pacjent został zakwalifikowany oraz kategorię Pacjenta „stabilny” lub „pilny”
- w jakim przybliżonym terminie Pacjent powinien zostać przyjęty “w kolejności zgłoszeń” lub “najbliższym wolnym terminie”,
- Pacjent nie kwalifikuje się do leczenia w Pododdziale Rehabilitacji Neurologicznej trwale lub czasowo (podanie potrzebnych do uzupełnienia informacji zdrowotnych), ewentualne sugestie, w jakiej placówce powinna być kontynuowana rehabilitacja.
- w razie odmowy przyjęcia – Pacjent otrzymuje od lekarza ustną informację, na żądanie informację pisemną z krótkim uzasadnieniem.
- Sekretarka/statystyk medyczny wpisuje zakwalifikowanego Pacjenta na listę osób oczekujących oraz informuje Pacjenta pisemnie o planowanym terminie przyjęcia na obowiązującym druku informacji.
- W przypadku niekompletnej dokumentacji – sekretarka/statystyk medyczny na wniosek lekarza przekazuje Pacjentowi pisemną informację, o dokumentach, które należy dostarczyć. Po uzupełnieniu dokumentacji następuje ponowna kwalifikacja Pacjenta.
- W wypadku niemożności dokonania kwalifikacji na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej Lekarz Kierujący Pododdziałem lub lekarz przez niego upoważniony wzywa Pacjenta w ustalonym z nim terminie, celem dokonania bezpośredniej kwalifikacji.
W dniu zgłoszenia się do przyjęcia, lekarz po przeprowadzeniu badania ostatecznie decyduje o przyjęciu Pacjenta.

Początkiem roku 2017 Oddział został doposażony w następujące, specjalistyczne urządzenia:
Bieżnia antygrawitacyjna
Bieżnia antygrawitacyjna przeznaczona jest dla osób, które wracają do zdrowia po kontuzji, zabiegu chirurgicznym lub chcą poprawić swoją sylwetkę. Rewolucyjność tego urządzenia polega na przeciwdziałaniu grawitacji i bardzo skutecznym poprawianiu sprawności. Zmieniając poziom odciążenia na bieżnia antygrawitacyjna można ćwiczyć w warunkach masy ciała zmniejszonej nawet o 80%. Bieżnia antygrawitacyjna działa w oparciu o najbardziej zaawansowaną technologię, która polega na wykorzystaniu metody „odciążenia” kończyn dolnych.
Bieżnia antygrawitacyjna ma zastosowanie w:
- walce z otyłością
- zmniejszaniu obciążeń treningowych i rozwijaniu kondycji fizycznej
- kontuzji zawodnika, który chce zachować największą możliwą sprawność sportową w okresie rekonwalescencji
- osłabionej koordynacji mięśniowo-ruchowej i osłabionych stawach
- modelowaniu sylwetki i redukcji tkanki tłuszczowej
- rehabilitacji po operacji kończyn dolnych (biodra, kolana, kostki lub stopy)
- treningu osób z urazem kończyn dolnych
- treningu chodu pacjentów neurologicznych
- utrzymywaniu i rozwoju sprawności fizycznej u starszych pacjentów

Aparat do trakcji kręgosłupa
Aparat służący do wykonywania ciągłej, impulsowej lub zharmonizowanej trakcji części szyjnej i lędźwiowej kręgosłupa. Stół jest specjalnie zaprojektowane do trakcji części szyjnej i lędźwiowej kręgosłupa. Może być także stosowane do przeprowadzania innych badań i zabiegów. Ruchoma część stołu umożliwia przeprowadzenie terapii bez tarcia, co pozwala na maksymalne rozluźnienie mięśni, ogranicza nieprzyjemne doznania i ułatwia osiągnięcie postępów. Regularne rozciąganie pomaga w odzyskaniu swobody ruchów ciała, zapobiega ponownemu wystąpieniu dolegliwości oraz utrzymuje sprawność twojego kręgosłupa i pleców.

Artromot z biofeedback
Urządzenie CPMotion wykonuje powtarzalny ruch stawu w sposób ciągły, w ramach kontrolowanego zakresu ruchu. Terapia gwarantuje bezpieczne ćwiczenia w trakcie całej fazy regeneracji tkanki poprzez zapewnienie biernego ruchu, tym samym redukując ból pooperacyjny i minimalizując powstanie stanu zapalnego.
Wskazania:
- alloplastyka stawu kolanowego
- zabiegi artrolizy
- złamania śródstawowe w obrębie stawu kolanowego
- chirurgia stawu biodrowego
- chirurgia artroskopowa stawu kolanowego
- rekonstrukcje więzadeł
- oparzenia
Korzyści:
- szyna cpm spowalnia proces zmniejszana się zakresu ruchomości w stawie
- zapobiega usztywnieniu stawu
- umożliwia szybkie przywracanie zakresu ruchu po operacji
- zapobiega zwyrodnieniu powierzchni stawowych
- redukuje ból i obrzęki
szyna cpm pobudza proces regeneracji chrząstki stawowej
- skraca czas hospitalizacji
- zmniejsza potrzebę stosowania środków przeciwbólowych
- umożliwia wprowadzenie ciągłych ruchów biernych we wczesnej fazie rehabilitacji po zabiegach operacyjnych
- odczyt osiągniętego zakresu ruchomości na wyświetlaczu pilota motywuje do dalszej pracy
- zapewnia utrzymanie pozycji zapobiegającej skróceniom mięśni i umożliwiającej wypoczynek

Interaktywny system terapii ręki
Interaktywny system terapii ręki – to nowoczesne i inteligentne rozwiązanie w procesie fizjoterapii pacjentów z dysfunkcjami kończyny górnej wynikającej ze schorzeń neurologicznych oraz ortopedycznych. Zadaniem jego jest wykorzystanie umiejętności mózgu do neuroplastyczności, dzięki czemu funkcje ręki stopniowo są przywracane. Inteligentny i interaktywny proces rehabilitacyjny za pomocą tego systemu umożliwia skuteczną terapię ręki w oparciu o diagnostykę oraz monitorowanie postępów.
Inteligentna rękawica terapeutyczna:
- ocenia zakresy ruchomości czynnej oraz biernej
- umożliwia ćwiczenia w formie przyjaznych gier
- przedstawia wyniki terapii w formie raportów

EMG
EMG – doskonałe narzędzie dla prostej i szybkiej oceny w warunkach klinicznych z gotowymi wzorami badań dla m.in. obręczy barkowej, miednicy, stawów: kolanowego, kręgosłupa umożliwiający między innymi:
- trening z wykorzystaniem zastępczej informacji zwrotnej „biofeedback“,
- synchronizacja z obrazem video,
- przetwarzanie sygnału w czasie rzeczywistym,
- automatyczne generowanie raportów klinicznych,
- kompleksowa ocena dowolnego ruchu a w tym: EMG, zakresu ruchu, ustawienia segmentu ciała w przestrzeni, siły mięśniowej, czynności ruchowej (np. skok, chód i inne),
- archiwizacja danych i możliwość eksportu do analizy statystycznej.
Oprócz standardowej rejestracji sygnału EMG, również możliwości oceny m.in.:
- symetrii aktywności po stronie chorej i zdrowej,
- koordynacji pracy grup agonistów i antagonistów dla ruchów prostych i złożonych,
- normalizacji sygnału EMG np. w trakcie cyklu chodu lub dla innych powtarzalnych czynności ruchowych,
- współczynników zmęczenia podczas czynności ruchowych,
- timingu aktywizacji pracy określonych grup mięśniowych,

Fala uderzeniowa - świadczenia bez finansowania przez NFZ
Terapia falami uderzeniowymi jest nieinwazyjnym nowoczesnym rozwiązaniem do eliminowania przewlekłego bólu występującego w układzie mięśniowo − szkieletowym. Ma swoje zastosowanie w fizjoterapii, ortopedii i medycynie sportowej. W przewlekłych schorzeniach mięśni oraz ścięgien, takich jak: zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty/golfisty, bóle kręgosłupa, ból ścięgna Achillesa, zapalenia ścięgien, punkty spustowe i inne.
Szybka ulga w bólu
- Nowoczesne, nieinwazyjne rozwiązanie do eliminacji przewlekłego bólu występującego w układzie mięśniowo-szkieletowym,
- Wystarczy 3-5 zabiegów z kilkudniowymi przerwami,
- Sesja terapeutyczna zajmuje tylko około 10 minut.
Główne obszary zastosowań
- Ortopedia
- Rehabilitacja
- Medycyna sportowa
KOSZT 1 ZABIEGU – 80 zł.
PAKIET 3 ZABIEGÓW – 210 zł.
PAKIET 5 ZABIEGÓW – 320 zł.
